Lithium Battery ER14250M
Model: ER14250M
Nominal voltage: 3.6V
Nominal capacity: 800mAh
Max. continuous current: 100mA
Max. pulse current: 250mA
Description
Electrical Characteristics
Model | ER14250M |
Nominal voltage | 3.6V |
Nominal capacity | 800mAh |
Max. pulse current | 250mA |
Operating temperature range | -60℃~+85℃ |
Weight | Approx. 11g |
Storage temperature | Max. 30℃ |
Shape | 1/2AA |
Dimension(max.) | 14.5*25.5mm(Diameter*Height) |
Battery type | Spiral Type |
Electrolyte/Chemistry | Lithium Thionyl Chloride(Li-SOCl2) |
Brand | Ruizhi, Beleader, OEM acceptable |
Key Features
4. The nominal voltage of this battery is 3.6V, and the nominal capacity is 800mAh, so it is very suitable for devices with high power requirements, such as medical equipment, intelligent robots.
Main Application
WARNING Safety
• Do not remove the cells from their original packing before use
• Do not store the cells in bulk in order to avoid accidental short circuit.
• Do not disassemble
• Do not recharge.
• Do not solder directly in the cell.
• Do not mix new and used cells or cells from different origins
• Respect the polarities of the cell. Sentences on cell Fire, explosion, and severe burn hazard.
• Do not recharge, crush, disassemble, heat above 212°F(100°C) or incinerate.